Početna

 

IZLOŽBA NAKITA I NARODNIH KOSTIMA MUZEJA RS

 

SPONA RAZLIČITIH VREMENA I KRAJEVA

 

"Kićenje, simbol i spona između ruralnog i urbanog kostima" bio je naziv etnološke izložbe Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke koja je nedavno otvorena u Muzeju Hercegovine u Trebinju.

Izložba, koja je autorsko djelo višeg kustosa Muzeja Republike Srpske Danijele  Đukanović i u likovnoj realizaciji Dijane Pešikan Egić i Ljiljane Korać, oduševila je brojnu trebinjsku publiku.

Većinu izloženih eksponata koji su uglavnom sa prostora Krajine i datiraju sa kraja 19. i početka 20. vijeka, sakupio je, kako je na otvaranju rečeno, Špiro Bocarić, jedan od osnivača i prvi upravnik Muzeja Vrbaske Banovine, osnovanog 1930. godine u Banjaluci.

Riječ je o izložbi koja, kako je ovom prilikom kazala Božana Palikuća, etnolog Muzeja Hercegovine, na zanimljiv način pokazuje vezu između seoskog i gradskog kostima, naročito kada je u pitanju nakit, čiji su najreprezentativniji primjerci bili izloženi u Trebinju.

"U pitanju je putujuća izložba po Republici Srpskoj, odnosno BiH, koja je sastavljena od ranije postavljene tri izložbe, pregača, libada i nakita, gdje je pregača najreprezenatativniji primjerak seoske narodne nošnje, libada prezentuje gradsku nošnju, dok nakit predstavlja sponu između toga dvoga i ono što je povezivalo seosku i gradsku ženu", objasnio je nakon otvaranja viši kustos Muzeja RS Vladimir Đukanović.

Prema njegovim riječima, poslije Zemaljskog muzeja u Sarajevu, Muzej RS ima najcjelokupniju i najreprezentativniju zbirku nakita u BiH, a u ovoj postavci je prikazan nakit za glavu, vrat, grudi, struk i ruke.

On je izrazio želju da se i ova zbirka i Muzej Republike Srpske obogati i nakitom, i narodnom nošnjom, ali i drugim sličnim eksponatima sa prostora Hercegovine.

"Stalna etno postavka u Muzeju Hercegovine, koju smo detaljno pregledali i kojom smo se oduševili, uvjerila bi i one najnevjernije, a kamo li nas koji smo upoznati sa blagom istočne Hercegovine, da je ovo dio Republike Srpske koji ima izuzetno bogatu prošlost iz koje je, srećom, sačuvano dosta toga", kazao je on.

Prije Trebinja, izložba je gostovala u Zenici, nakon čega slijedi Mostar i Sirogojno, ali ostaje mogućnost da se prikaže i u manjim mjestima Republike Srpske, jer, kako kaže Đukanović, oni gostuju svugdje gdje ih pozovu...  V.D.