Početna

 

NOĆ MUZEJA u muZeju hercegovine
 

otvorene sve zbirke


Prigodnim programom i otvaranjem svih stalnih postavki, do kasno u noć, trebinjski Muzej Hercegovine je u subotu veče, 15. maja, obilježio „Noć muzeja“ i četvrtu godinu za redom se pridružio stotinama evropskih muzejskih ustanova koje na ovaj datum, otvaranjem svojih riznica preko cijele noći, popularizuju kulturnu baštinu i stvaralaštvo.

Program ove manifestacije je u Muzeju Hercegovine počeo otvaranjem izložbe kamenih skulptura pod nazivom „Tragovi vremena“, autora akademskog vajara Predraga Milačića iz Podgorice.

Otvarajući izložbu, istoričar umjetnosti iz Podgorice, profesor doktor Aleksandar Saša Čilikov je istaka da se Milačić, kada je riječ o kamenu, u aktuelnoj kritici često pozicionira kao kvalitetan stvaralac, sa posebnom osjećajnošću u odnosu prema najdrevnijem i najpoštovanijem skulptorskom materijalu.

„Do takvog odnosa umjetnik – materijal može se doći samo u slučaju visokog artističkog obrazovanja, posjedovanja vanrednih tehničkih vještina i emocionalnog sklopa u kome nema mjesta za trikove i obmane, laži i pretjerani egzibicionizam, te ustupke komercijalnih pobuda“, istakao je Čilikov.

U drugom dijelu programa u Muzeju Hercegovine je predstavljena instalacija „Nevidljivi stub“, akademskog skulptora Zorana Vranješevića iz Beograda, sačinjena od geografske karte, na kojoj su gradovi Vranje, Arilje i Trebinje obilježeni stubovima od ispoliranog čelika i simbolizuju ličnosti koji su kulturne i duhovne vertikale navedenih gradova.

Instalacija „Nevidljivi stub“, po riječima njenog autora, predstavlja ličnu emotivnu geografiju umjetnika.

„Cilj ovog projekta jeste povezivanje različitih kulturnih i geografskih podneblja, a obilježene tačke, po intimnom osjećaju moga bića, presjeci su pozitivnih energetskih kretanja i po zemlji i po vazdušnom prostoru“, pojasnio je Vranješević.

U „Noći muzeja“ vrata Muzeja Hercegovine su bila do kasno u noć otvorena, a posjetiocima su bile dostupne sve postavke ove ustanove.

Na ovaj je način, kako kaže Veseljka Salatić, direktor muzeja, postignuto da se kultura i kulturno nasljeđe učini dostupnim posjetiocima, odnosno, da ih animira umjetničkom manifestacijom, a onda se oni nanovo upoznaju ili podsjete na stalne postavke koje su ovdje nekada imali priliku da vide.

Ove godine se, po prvi put, ovoj međunarodnoj manifestaciji pridružila i Akademija likovnih umjetnosti Trebinje, gdje je priređena izložba studentskih radova, Odsjeka za industrijski dizajn Fakluteta za primjenjene umetnosti u Beogradu...

V.D.